Na czym polega wywiad lekarski w badaniu ginekologicznym?
Badanie ginekologiczne małoletniej pacjentki powinno odbyć się w towarzystwie przedstawiciela ustawowego. Badanie składa się z kilka etapów. Pierwszym elementem badania jest wywiad lekarski obejmujący: charakter dolegliwości, powód zgłoszenia się dziewczynki do ginekologa, wywiad ginekologiczny, sprawdzający dotychczasowy rozwój somatyczno-płciowy pacjentki, datę pierwszej i ostatniej miesiączki, opis cyklu miesiączkowego, inicjację seksualną. Ponadto lekarz dopytuje się o stosowanej antykoncepcji, przebytych zakażeń przenoszonych drogą płciową, schorzeniach ogólnoustrojowych. Wywiad lekarski dotyczy dodatkowo przebytych chorób i zabiegów operacyjnych, stosowanego leczenia, przebiegu ciąży i porodu, okresu noworodkowego, chorób występujących w rodzinie, warunków socjoekonomicznych rodziny.
Ginekolog dziecięcy Warszawa.
Etapy badania ginekologicznego.
Badanie ginekologiczne składa się z badania przedmiotowego ogólnego, oceniającego stan ogólny i emocjonalny pacjentki, jej rozwój fizyczny (masę ciała, wzrost, proporcje w budowie ciała, obecność wad rozwojowych), skórę całego ciała pacjentki (wykluczenie stosowania przemocy fizycznej), rozwój płciowy (wg. skali Tannera). Badanie ginekologiczne wykonywane jest w pozycji „żabiej” lub kolankowo-piersiowej. Badanie to ocenia zewnętrzne narządy płciowe (owłosienie łonowe, wargi sromowe większe i mniejsze, łechtaczkę, błonę dziewiczą, ujście zewnętrzne cewki moczowej, okolice krocza i odbytu) oraz weryfikuje rodzaj wydzieliny pochwowej. W wybranych jednostkach klinicznych pobiera się materiał na badanie bakteriologiczne. Dziewczynom nieaktywnym seksualnie wykonuje się badanie dwuręczne zestawione przez odbytnicze, celem analizy narządu rodnego, niekiedy np. w przypadku krwawienia z dróg rodnych stosuje się wzierniki dziecięce. Dziewczęta już współżyjące płciowo, badanie ginekologiczne przeprowadza poprzez wziernikowanie pochwy i badanie dwuręczne zestawione. Zaleca się pobranie rozmazu cytologicznego.
Ginekologia dziecięca Warszawa. Czym jest usg ginekologiczne? Częścią badania ginekologicznego jest badanie ultrasonograficzne narządów miednicy mniejszej, oceniające stopień rozwoju i prawidłowość narządów płciowych. Dodatkowo określa grubość endometrium, liczbę i wielkość pęcherzyków jajnikowych oraz wykrywa obecność torbieli i guzów jajnika. Badanie ultrasonograficzne wykonuje się przy użyciu głowicy przezbrzusznej przy wypełnionym pęcherzu moczowym lub rektalnie w przypadku małych dzieci i dziewcząt nieaktywnych seksualnie. U dziewcząt aktywnych seksualnie, usg wykonuje przy użyciu głowicy dopochwowej. Dokładna diagnostyka ginekologiczna w wybranych sytuacjach klinicznych opiera się także na dodatkowych badaniach laboratoryjnych (pobranie np. markerów nowotworowych) lub badaniach obrazowych (tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego).
Ginekologia dziecięca. Warszawa. Dbałość o piersi. Badanie piersi jest bardzo istotnym elementem badania ginekologicznego, gdyż rak piersi jest to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy u kobiet. Aktualne badania przeprowadzone na terenie Polski, pokazały zatrważające statystyki: 11 tys. zachorowań i 5 tys. zgonów w ciągu roku. Skuteczną, a jednocześnie najprostszą metodą walki z nowotworem sutka jest palpacyjne badanie piersi oraz samobadanie piersi. Szybko zareagowanie na pierwsze zmiany w piersiach, zwiększa szanse wyleczenia.
More Stories