24 lipca 2024

Blog

suplementy diety, dieta, jaka dieta, tania dieta

Jakie badania krwi warto wykonać przed ciążą?

Przygotowując się do planowania rodziny, niezwykle istotne jest przeprowadzenie odpowiednich badań krwi. W ten sposób można wykluczyć choroby zagrażające życiu dziecka, a także łatwiej i bardziej świadomie przejść przez kolejne etapy ciąży. Dowiedz się, jakie badania krwi warto wykonać przed zajściem w ciążę.

Morfologia krwi

Wykonanie badań krwi przed rozpoczęciem starań o dziecko jest niezwykle istotne. Jego celem jest ocena liczby czerwonych krwinek, białych krwinek i płytek krwi. Interpretacja morfologii online może pomóc w ustaleniu ewentualnych nieprawidłowości, które mogą świadczyć o anemii, stanie zapalnym czy też nawet białaczce. W ten sposób przyszła mama może zadbać o zdrowie swoje i malucha jeszcze przed ciążą.

Oznaczenie grupy krwi z czynnikiem Rh

W ramach przygotowań do ciąży dobrym pomysłem jest badanie w kierunku oznaczenia grupy krwi i czynnika Rh u przyszłych rodziców. Należy pamiętać, że ewentualny konflikt serologiczny między czynnikiem Rh matki i dziecka może prowadzić do poważnych komplikacji w ciąży i po porodzie. Konsultacje wyników badań online pomogą w określeniu ryzyka wystąpienia takiej sytuacji i podjęcie odpowiednich środków zapobiegawczych podczas ciąży.

Badanie poziomu glukozy

Przed zajściem w ciążę warto wykonać badanie poziomu glukozy. Jeśli lekarz podczas konsultacji wyników online zauważy hiperglikemię, to może zalecić wprowadzenie zmian mających na celu obniżenie poziomu stężenia glukozy we krwi kobiety planującej ciążę. Dzięki temu można uniknąć cukrzycy ciążowej, która ma wpływ na przebieg ciąży i może zagrażać zdrowiu dziecka.

Badania hormonów tarczycy

Hormony tarczycy odgrywają istotną rolę w przebiegu ciąży i mają spory wpływ na rozwój dziecka. Interpretacja wyników krwi online może wykluczyć ewentualne problemy lub wskazać na nieprawidłowości. W takiej sytuacji możliwe jest ustabilizowanie stanu zdrowia jeszcze przed ciążą. Ponadto lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie i zaplanować opiekę nad kobietą od samego początku ciąży.

Badania na obecność wirusów i chorób zakaźnych

W pakiecie badań przed ciążą zdecydowanie warto uwzględnić testy na obecność wirusów i chorób zakaźnych. To kwestia nie tylko zdrowia przyszłej mamy, ale także zapobiegania przeniesieniu infekcji na nienarodzone dziecko. Interpretacja wyników badań online powinna obejmować testy na obecność HIV, kiły, chorób wenerycznych i wirusowego zapalenia wątroby typu B. Zaleca się też wykonanie testów na obecność przeciwciał przeciwko wirusom cytomegalii, różyczki i toksoplazmozy, ponieważ te choroby mogą zagrażać ciąży i doprowadzić do ciężkich uszkodzeń płodu.