14 grudnia 2024

Blog

suplementy diety, dieta, jaka dieta, tania dieta

Nadpotliwość stóp Leczenie

Nadmierna potliwość jest przykrą i uciążliwą dolegliwością, stanowiącą problem estetyczny oraz społeczno – zawodowy

Dotyka bardzo dużej ilości osób, chociaż mała garstka zgłasza to lekarzowi. Wilgotne stopy, dłonie, czy pachy pojawiające się np. pod wpływem emocji czy w stresującej sytuacji, przyczyniają się do frustracji, wstydu czy obniżonej samooceny. Przeszkadzają w spotkaniach towarzyskich, relacjach międzyludzkich, negatywnie wpływają na życie zawodowe. Dodatkowo problem nawarstwia się, gdy pojawia się nieprzyjemna woń, powodująca trwałe plamy na odzieży, przyczyniająca się do rozwoju zakażeń bakteryjnych i grzybiczych skóry. Pocimy się dlatego, iż wydzielanie potu to naturalny sposób chłodzenia ciała, gdy pojawia się na skórze, oznacza to że zaczyna parować i w ten sposób odprowadzane jest ciepło z naszego organizmu. Chroni nas to przed przegrzaniem. Im więcej potrzebujemy się schłodzić, tym więcej wydzielamy potu. Jest to proces trwający nieustannie. W normalnych warunkach wydzielamy go około 800 mililitrów na dobę, wydzielanie zwiększa się podczas wysiłku. Nadmierna aktywność gruczołów potowych prowadzi do powstania schorzenia nadpotliwości.

Nadpotliwość stóp Leczenie

Gruczoły ekrynowe. Człowiek posiada od 2 do 4 milionów gruczołów potowych. Dzielą się one na dwa typy: ekrynowe i apokrynowe. Gruczoły ekrynowe zlokalizowane są na całym ciele, ich ujścia na powierzchni skóry są niewidoczne. Na dłoni czy stopie rozmieszczone są wzdłuż linii papilarnych, gdzie można zauważyć malutkie kropelki potu. Pot, który wydzielają gruczoły ekrynowe zwany, jest potem ekrynowym. Jest wodnistym, bezbarwnym i bezwonnym składającym się z 99% wody, zawierającym w sobie chlorek sodu, mocznik, amoniak i kwas mlekowy. Wraz z potem ekrynowym wydzielają się niektóre leki oraz alkohol. Gruczoły ekrynowe pełnią funkcję termoregulacyjną i przyczyniają się do wydalania z organizmu toksyn.

Gruczoły apokrynowe rozmieszczone są głównie pod pachami, w okolicy odbytu, narządów płciowych oraz na powierzchni brodawek sutkowych. Intensywnie zaczynają funkcjonować w okresie dojrzewania, kiedy to w organizmie zachodzą zmiany hormonalne. Gruczoły apokrynowe uchodzą do mieszków włosowych – przez nie pot wydostaje się na powierzchnię skóry. Pot, który wydzielają gruczoły apokrynowe zwany jest apokrynowym, jest mętny i lepki, zawiera liczne glikoproteiny i lipidy (tłuszcze) o charakterystycznym przykrym zapachu. Do końca rola gruczołów apokrynowych nie jest wyjaśniona, u zwierząt stanowią źródło feromonów, podkreślając ich atrakcyjność seksualną. U ludzi ich wydzielanie jest praktycznie zbędne, ich zablokowanie nie przynosi żadnych negatywnych konsekwencji, a wręcz przeciwnie poprawić może komfort i jakość życia.

Występuje wiele metod leczenia nadpotliwości stóp

W większości przypadków udaje się uzyskać poprawę, korzystając ze środków łagodnych. Leczenie farmakologiczne opiera się na zastosowaniu antybiotykoterapii, w zaawansowanych stadiach choroby podaje się pochodne kwasu witaminy A wraz z antybiotykiem. Leczenie miejscowe polega na ciepłych okładach, smarowaniu maścią ichtiolową, nacięciu i drenażu ropnia, niekiedy stosuje się kortykosteroidy poddawane doogniskowo. W wybranych przypadkach stosuje się zabieg chirurgiczny, dobrze działa toksyna botulinowa. Na potliwość stóp stosuje się antyperspiranty, dobre efekty przynosi jonoforeza. W ostateczności stosuje się metody operacyjne oraz chirurgiczne usunięcia gruczołów potowych. Metodą operacyjną jest sympatektomia stosowana wyłącznie w ostateczności, gdy inne metody zawiodą. We wszystkich przypadkach nadmiernej potliwości stóp ważna jest higiena osobista, używanie dezodorantów, antyperspirantów oraz noszenie przewiewnej bielizny. Domowymi sposobami na problemy z nadpotliwością jest picie naparów z szałwi i melisy, zażywać kąpiele ziołowe z rumianku, kory dębu czy brzozy.